CT SCIENCE

ULTRAVİYOLE IŞIK NEDİR?

Ultraviyole (UV) ışık gözümüzün göremeyeceği, dalga boyu 100 nm ile 400 nm arasında olan mavi bir ışıktır. Röntgen ışığından önce, mordan sonra gelir. Bu sebeple morötesi ışık adı da verilir.

Suni olarak UV lambaları ile de elde edilebilir. Ancak enfeksiyonların giderilebilmesi için en iyi faydayı UV-C göstermektedir. UV-C’nin dalga boyu 200 ila 280 nanometre(nm) arasında ve insan gözü tarafından görülemez.

Enfeksiyonu aza indirmek için başta Çin olmak üzere diğer ülkelerde de UV-C kullanımı bulunmaktadır.

UV-C virüs, bakteri ve küf sporları için kullanabileceğimi bir ürün, ancak yanlış kullanıldığında kullanıcılar için riskli olduğu unutulmamalıdır. Yanlış kullanım sonucunda steril etmez, kansere yol açar.

Unutulmaması gereken en önemli nokta yararlı veya zararlı ayrımı yapmadan tüm mikroorganizmaları öldürmesidir.

Çevremizde yararlı olan bakterilere ihtiyacımız var. Düşünmeden yapılan tepkisel tahribat, sonuçta eşit derecede zararlı biyolojik bir sonuca neden olacaktır.

ULTRAVİYOLE IŞIĞIN MİKROBA ETKİSİ NEDİR?

UV-C ışığın belirli bir mikroorganizma üzerinde etkili olması için her mikroorganizma için farklı olacak şekilde UV-C ışığına maruz kalması gerekir. Bu süreye de Maruz Kalma Süresi (MKS) denmektedir.

Gerekli MKS sonucunda mikroorganizma üzerindeki DNA ‘dan ve RNA’dan parça kopmalarına ve mutasyonlara sebep olur. Ayrıca RNA’dan urasil kopartır. Böylece protein sentezini de durdurur. Bu ışığın mikrop öldürücü etkisi buradan gelir.

MKS boyunca kesintisiz bir şekilde mikroorganizmanın UV-C ışığına maruz kalması önemlidir. Dolayısıyla kısa süreli bir UV-C ışığını görmesi yeterli olamayacaktır.

Ayrıca mikroorganizmaların havadaki partiküllere tutunup havada asılı kalabildiği düşünüldüğünde partiküle tesadüf eden UV-C ışığından dolayı birçok mikroorganizma UV-C lamba altından UV-C ışınına maruz kalmadan geçebilmektedir. Bunun engellenmesi için UV-C lambanın aydınlattığı alanın tamamının taranması için en az dört taraftan uygulanması gerekir ki bu da çok maliyetli bir uygulama olacaktır.

Tüm bu sebeplerle UV-C ışığını kullanıp havadaki tüm partiküller üzerindeki mikroorganizmaları yakalayıp inaktive edecek bir çözüm bulunması hasıl olmuştur. Clean Teknoloji Yeni Nesil Hijyen NANO Reaktörlü Hava Sterilizasyon ve Temizleme Ürünleri eşsiz teknolojisi sayesinde bu konu çözüme kavuşmuştur.

ULTRAVİYOLENİN ETKİDİĞİ MİKROORGANİZMALAR

Bir çok mikroorganizma için etkisi ispatlanmış olmakla birlikte halen bazı mikroorganizmalarda yarattığı etki tam olarak belirlenmemiştir. Bunun için bu konuda yapılacak testlerin tamamlanması beklenmelidir. Bundan dolayı UV-C bütün mikroorganizmaları kesin olarak öldürür denemez.

Ancak şurası kesindir ki etkidiği ispatlanmış olan her bir mikroorganizmanın inaktive olması için farklı sürelerde UV-C ışınına Maruz Kalma Süresi(MKS) bulunmaktadır.

ULTRAVİYOLENİN ETKİSİ NASIL TEST EDİLİR?

Uygulama Yapılacak alandan pamuklu çubuk yardımı ile sürüntü örneği alınır. Bu örnek ya Biyokimya Laboratuvarlarında sayıma gönderilir veya sürüntü örneği kısa sürede sayma özelliğine sahip cihazlar kullanılarak sayımı gerçekleştirilir. Uygulama sonrası farklı temiz sürüntü ile aynı noktadaki mikroorganizmanın büyüklüğünün küçülüp, küçülmediği test edilir.

ULTRAVİYOLE IŞIĞIN İNSANA ETKİSİ NEDİR.?

En önemli etkisi uzun süre maruz kalınması durumunda kanserojen etki yaratmasıdır. Bunun dışında kandaki akyuvar ve alyuvarların parçalanmasına sebep olabildiği tespit edilmiştir ki bu da anemi hastalığına yol açar. Gözle temasında ise retina yanmalarına sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda her RNA veya DNA taşıyan mikroorganizma için tehlikelidir ve zaten bu sebeple kanserojen bir ışıktır. Doğru bir kullanımda steril bir lambadır. Ancak kesinlikle bir aydınlatma aracı değildir. Kullanılırken çok dikkatli olunması gerekir. Bundan dolayı çıplak gözle temas kurulabilecek yerlerde UV-C lambalarının kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır.

NANOGENAIR & CLEAN TEKNOLOJİ

Yeni Nesil Hijyen NANO Reaktörlü Clean Teknoloji Hava Sterilizasyon ve Temizleme ürünlerinde UV-C lamba asıl dezenfeksiyon işlemini yapan komponent değildir. UV-C lambadan çıkan ışınlar, ısıl işlemden geçirilmiş nano boyutlardaki bir kaplamayı ışıtır ve bu kaplama sayesinde havada OH, H2O2, Süper Oksit(O2-) ve ihmal edilebilir seviyede ozon O3 oluşur. Tüm bu iyonlar ve bileşikler AKTİF AJAN olarak adlandırılır ve hava ile beraber mekana salınır. Bu AKTİF AJANlar virüs, bakteri veya küf sporlarının çevresine tutunarak onların inaktive olmasına veya yanmasına sebep olur.

Bundan dolayıdır ki mikroorganizmaların UV-C ışınına maruz kalması gibi bir gereklilik söz konusu değildir. Maruz kalma süresini uzatmak için gerekli uzunlukta UV-C lambaya gerek yoktur.

Mikroorganizmanın partiküle yapışıp yapışmaması veya havada yada yüzeyde bulunması da fark etmez. AKTİF AJANLAR, mikroorganizmanın nerede olduğundan bağımsız olarak iyonlaşmanın yardımıyla inaktive eder veya yakar.

OZON NEDİR?

Kimyada O3 olarak bilinen oksijene bir oksijen atomu daha bağlanarak oluşan kararsız bir gazdır. UV-C lamba ile suni olarak üretimi mümkündür.

Ozonun en büyük kabiliyetlerden birisi yağı parçalamasıdır. Bu nedenle 2019-nCoV Virüsünün etrafını çevreleyen protein enzimi ile sarıldığı düşünüldüğünden etkili olması yüksek ihtimallidir.

Uzun süredir evlerde ve işyerlerinde kullanılmaktadır. Bu kullanım tamamen kontrollü olmak zorundadır. Oda havasında belirli bir düzeyin üzerinde olması zehirleyici etki yaratabildiğinden UV-C lamba ile kontrolsüz şekilde ozon üretimi sağlık açısından büyük zararlar oluşturabilir.

Dolayısıyla sadece Ozon ile dezenfiksiyon işleminin yapılması doğru değildir.

Ozon korozif bir gazdır bundan dolayı ortamda yoğunlaşması sebebiyle metal ve türevi malzemeler üzerinde korozif etki olacaktır.