Negatif Basınçlı İzolasyon Odası Cihazı

İzolasyon odalarında negatif basınç oluşturmak üzere tasarlanmıştır. odadaki havayı negatif basınca düşürürken dışarı atmış olduğu havayı HEPA filtreden geçirir. Böylece 0,3 mikrondan büyük bakteriler HEPA filtrede tutulur, 0,3 mikron boyutundan küçük olan bakteri ve virüsler  ise cihaz içerisinde bulunan oksidasyon sistemi ile inaktive eder. Böylelikle cihaz ortamı negatif basınçta tutar ve dışarı atılan havayı bulaşıcı hastalıklardan temizler.

Sistem negatif basınç oluşumu analog olarak devamlı kontrol edilmesi için oda duvarına veya oda dışına monte edilebilir. Sistem fanı 1500-2000 m³/h debiye sahip olup ve buradaki akış hızı ayarlanabilir Bakterileri tutabilmesi için H13 Hepa filtreye sahip olup ve sızdırmaz şekilde monte edilebilir. Fan hızı sonsuz ayarlanabilir. İzolasyon ünitesi gerektiği zamanlarda taşınabilir özelliktedir. Bulaşıcı hastalıklara sebebiyet veren virüsleri yok eden biyoksijen sistem ile oksidasyon yapabilme özelliğine sahiptir.

NEGATİF BASINÇLI İZOLASYON ODALARI FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

İzolasyon odasına geçişler, giriş ve çıkışlar aşamalı olmalı, izolasyon odalarının diğer mekanlar ile direkt ilişkisi olmamalı, mutlaka ikinci bir kapısı ve girişi olmalıdır.

İzolasyon odasının her iki giriş bölümünde de otomatik kapı olmalıdır. (Yarı sızdırmaz özellikte)

İzolasyon odasında ilk giriş alanında el yıkamak için fotoselli lavabo, önlük giyilip çıkarılması için askılık, temiz ve kirli malzemelerin konulması için dolap ve çöp kovası olmalıdır.

Duvar, tavan ve yer kaplaması için antibakteriyel boya veya kaplama malzemesi kullanılmalıdır. Bu kaplama malzemeleri dış etkilere, dezenfeksiyon maddelerine dayanıklı, çizilmez, leke tutmaz, kırılmaz ve genleşmez olmalıdır. Yüzeyler aralık kalmaksızın kaplanmalı, yer birleşimi (süpürgelik detayı) köşeli olmamalı ve aynı özelliklerde malzemeden olmalıdır.

Duvarlarda kolon veya dekoratif amaçlı girinti çıkıntılar en aza indirgenmeli, el veya paspas girmeyen noktalar kesinlikle olmamalıdır.

İzolasyon odasının dış ortam ile ilişkisi olmamalı, kullanılan pencerelerin amacı sadece gün ışığı  olmalıdır. Pencereler kesinlike açılır tipte olmamalıdır. Açılır tip pencere var ise yapılacak tadilat sonrası mutlaka açılamaz şekilde dizayn edilmelidir.

Yoğun bakım veya izolasyon odaları ile hasta yataklarının bulunduğu alan içerisinde kesinlikle tuvalet bulunmamalıdır.

NEGATİF BASINÇ ÜNİTESİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  • Sistem negatif basınç oluşumu analog olarak devamlı kontrol edilmesi için oda duvarına veya oda dışına monte edilebilir.
  • Sistem fanı 1500-2000 m³/h debiye sahip olup ve buradaki akış hızı ayarlanabilir
  • Bakterileri tutabilmesi için H13 Hepa filtreye sahip olup ve sızdırmaz şekilde monte edilebilir.
  • Fan hızı sonsuz ayarlanabilir.
  • İzolasyon ünitesi gerektiği zamanlarda taşınabilir özelliktedir.
  • Negatif Basınç göstergesi oda dışına monte edilip, ortamdaki basınç buradan kontrol edilebilmektedir.
  • Cihaz monofaze çalışmaktadır. 220 volt, 50 Hertz (Hz) ve montajı kolaydır.
  • Hava dışarı atış sistemi içeriye dış etkenler dolayısı ile ( yağmur, fırtına vs.) zararlı etki olmayacak şekilde atış bacası mevcuttur.
  • Hava emiş bölümünde panjur vardır.
  • İzolasyon ünitesi taşınırken veya montajda sızdırmazlık bozulmaması için monoblok üretilmektedir.